User:      Hasło:     User Info
User:
Hasło:
Stwórz kontoOdzyskiwanie hasła


Kategorie


LESZEK WINDER - 3B (2015) [WMA] [FALLEN ANGEL]


Kategoria: Muzyka Polska

Gatunek: 

Dodał:  PTMANIAC
Data dodania: 
16-11-2016
Rozmiar: 475.32 MB

Seedów: 0
Peerów: 0
Ukończone: ---

Pobrany: 26

Kondycja:

Pobierz***************************** UWAGA WOLNO IDZIE !!!*****************************Bezdomne Psy, czyli Leszek Winder, Józef Skrzek, Michał Gier Giercuszkiewicz, a także Jerzy Kawalec czy Loco Richter to nie tylko historia polskiego blues rocka, ale w ogóle - polskiej muzyki improwizowanej.

Nagrania z Domu Pracy Twórczej 'Leśniczówka' rozpoczyna epicki 'Blues z serca lasu'. Józef Skrzek, jak za prapoczątków SBB, gra na basie i śpiewa piękne, poetyckie frazy ich nadwornego autora - Juliana Mateja. Kiedy milknie głos, wszelkimi kolorami bluesa przemawia Leszek Winder. Słychać, że muzycy dają sobie wolne pole do pOPISu i możliwość zagrania wszystkiego, co kryje się w ich duszach.
Instrumentalny 'Zmrok', choć podpisany także przez Giera i Windera zdaje się być tak naprawdę jedną z licznych impresji syntezatorowych, z których słynie Józef Skrzek. Jego bez wątpienia słowiańska wrażliwość łączy się z bluesową nostalgią i odrobiną klimatów bliskich tak zwanemu progresywnemu rockowi. Wytrawni znawcy muzyki Skrzeka w jakiś sposób na pewno jednak wyczują jego autorski stempel.
'Miłość i wolność' to już autorski tekst Skrzeka, który wcześniej buduje atmosferę funkowymi rytmami. Zaśpiewany po angielsku, jakby celowo podporządkowany rytmowi, który rozsławiali w świecie Red Hot Chili Peppers.

Ciekawie rozpoczyna się fragment zatytułowany po prostu 'Live', gdzie w sposób natchniony coś wyśpiewuje kolejny basista na scenie 'Leśniczówki' - Loco Richter. Tu gitara Windera brzmi zdecydowanie bardziej rockowo, hendriksowsko. I nie jest to porównanie na wyrost. Zdecydowanie psychodeliczny klimat i muzyka tych nut każą zapomnieć, że w istocie zdaje się to być dość swobodną, acz wirtuozerską improwizacją na klubowej scenie.
Drugi utwór  Richterem to trwający kwadrans 'Nasz sen'. Basista początkowo śpiewa unisono scatem, później z onirycznych odmętów wyłania się grane w ciekawym metrum ostinato, także ze scatem muzyka. Druga połowa tego utworu to zdecydowanie pełna improwizacja Leszka Windera. Niezwykle barwna, uwodząca, ale nie drażniąca pOPISami technicznymi. Winder gra dokładnie tyle dźwięków, ile potrzeba, by przekazać stan duszy muzyka i nawiązać kontakt ze słuchaczami. Jeśli czegoś nie wiedzieliście o Winderze, z tego zapisu dowiecie się naprawdę sporo.
Kolejne dwa fragmenty z lat 1996-97 to po prostu bluesowe improwizacje zatytułowane 'Bezdomne psy'. Jerzy Kawalec, Leszek Winder i Michał Giercuszkiewicz współpracują dla dobra bluesa, ale wiadomo - to solowa gitara Windera nadaje piętno całości. Skromny gitarzysta podpisał swoje kompozycje jako Szekle Derwin.

Uzupełnieniem płyty są dwa nagrania z roku 1986. Słabszej jakości, ale dające pojęcie o wyjątkowej wyobraźni i sprawności wspomnianych ostatnio muzyków.
'O czwartej rano' momentami brzmi jakby studio odwiedził John Scofield. Gitara Windera śmiało zapuszcza się w rejony jazzowych improwizacji, by bezpiecznie powracać co jakiś czas do bluesa.

Album '3B' zamyka jakże znamienny tytuł - 'Krążąc wokół bluesa'. Leszek Winder, mimo rozlicznych umiejętności stylistycznych pozostaje wierny bluesowym frazom. Przetwarza je na swój polski, śląski sposób, nie chcąc być li tylko naśladowcą czarnych mistrzów, ale dodawać do tego światowego dziedzictwa coś od siebie.

Po '3B' na pewno sięgną kolekcjonerzy wszelkich ujawnień artystycznych Józefa Skrzeka, choć wybór koncertów SBB jest na rynku imponujący. Wielbiciele jamowego grania bluesa z elementami jazzu i rocka w rodzimym wykonaniu dostają płytę podobną wzorcowi metra. Bez przebojów - z ogromną ilością muzyki, która rodzi się na żywo i unosi w przestrzeń i samych muzyków i ich szczęśliwych słuchaczy... Do Raju!!!


Płyta sygnowana jest nazwiskiem i imieniem głównego bohatera, ale tak naprawdę to nie jest jedyny bohater tej płyty. Pozostałe muzyczne indywidualności kryją się pod enigmatycznym tytułem '3B'. 3B - czyli trzech basistów: Józef Skrzek, Loco Richter i Jerzy Kawalec. Indywidualności, których raczej nie trzeba przedstawiać, gwoli ścisłości może jednak:
Józef Skrzek - wybitny śląski multiinstrumentalista, kompozytor i lider, wiadomo - SBB
Loco Richter - niemiecki muzyk, chętnie współpracujący z polskimi formacjami jazzowymi i folkowymi ( m.in. z Staszkiem Soyką i zespołami: Maestro, Trytony, Dzieci z Brodą, Tie Break.)

Jerzy Kawalec - zmarł 9 września 2003 roku. Uznawany był za jednego z wybitniejszych polskich basistów rockowych. Basista grupy Krzak. Współpracował również z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Wojciech Waglewski, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Hołdys, Irek Dudek.

Płyta podzielona jest wiec jakby na trzy części, na których udzielają się kolejno ci muzycy. Materiał ten wspólną klamrą spina gitara Leszka Windera , oraz perkusja Michała 'Gier' Giercuszewicza (Śląska Grupa Bluesowa).
1. Blues z serca lasu   6:43
2. Zmrok   3:40
3. Miłość i wolność   8:03
4. Live   4:25
5. Nasz sen   15:48
6. Bezdomne Psy 4   6:37
7. Bezdomne Psy 3   8:45

Bonus Tracks - Bezdomne Psy - Leśniczówka 1986:
8. O czwartej rano   10:05
9. Krążąc wokół bluesa   7:18Bass Guitar - Jerzy Kawalec (tracks: 6 to 9)
Bass Guitar, Vocals - Józef Skrzek (tracks: 1 to 3)
Loco Richter (tracks: 4, 5)
Drums - Michał 'Gier' Giercuszkiewicz
Electric Guitar - Leszek Winder
POBRAŁEŚ I SIĘ CIESZYSZ ??? POZWÓL WIĘC POBRAĆ INNYM, NIECH TEŻ SIĘ CIESZĄ !!!


INITIAL SEEDING. SEED 14:30-23:00.
POLECAM!!!
*censored*

 
Pliki
 [Pokaż/ukryj Pliki]
(20) files
Ocena N/A
Tracker
Podobne
Nie znaleziono podobnych tytułów!


Komentarze


Brak Komentarzy!!!